
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 23 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Output Current | 15 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | -166 mV |
| Line Regulation | 145 mV |
Stock: 967
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13930
Ext.Price$0.13930
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13930 | $0.13930 |
| 10 | $0.12298 | $1.22980 |
| 50 | $0.10858 | $5.42900 |
| 100 | $0.09473 | $9.47300 |
| 500 | $0.08264 | $41.32000 |
| 1000 | $0.07814 | $78.14000 |
| 3000 | $0.07389 | $221.67000 |
| 5000 | $0.06919 | $345.95000 |
